poniedziałek, 16 września 2013

Bułeczki drożdżowe jagodzianki

Buła drożdżowa chodziła za mną od niedzieli...dziś się przemogłam i zrobiłam jagodzianki. Zapraszam!
Składniki:
2,5 szklanki mąki
3/4 szklanki mleka
60 g margaryny
5 łyżek cukru
paczkę suchych drożdży bądź 25 g świeżych
1 jajko i 1 żółtko
i 1 jajko do smarowania

Wykonanie:
Mleko lekko podgrzać. Margarynę rozpuścić a mąkę przesiać z drożdżami ( w opcji z świeżymi przygotować zaczyn). Mleko,jajko, cukier,masło, szczyptę soli  i mąkę z drożdżami zagnieść na miękkie ciasto. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Następnie  zagnieść jeszcze raz i podzielić na ok 9 porcji. Z każdej porcji  uformować kuleczki i układać na blaszce w dużych odstępach. Odstawić do wyrośnięcia. Na każdej kuleczce denkiem słoika(namoczony w wodzie nie będzie się przyklejał) zrobić wgniecenie. W zagniecenia włożyć dowolny dodatek. U mnie borówki z cukrem waniliowym. Brzegi po smarować roztrzepanym jajem. Piec w 200 stopniach ok 20 min. Moja wersja jest z kruszonkę: maso, cukier, mąka roztarte w rękach. Smacznego!

sobota, 14 września 2013

Zawijańce serowe

Przepis pochodzi z programu ,,Pyszne 25". Super dodatek do zup kremów a także świetnie się sprawdza jako samodzielna przekąska.
Składniki:
Ciasto francuskie
Tarty żółty ser
Sól
Papier do pieczenia

Wykonanie:
 Płat ciasta francuskiego solimy i posypujemy serem. Wałkujemy by ser wniknął do ciasta. kroimy w cienkie paseczki a następnie zawijamy w świderki każdy z osobna. Układamy na papierze do pieczenia i pieczemy w 200 stopniach  do zarumienienia. Smacznego!


Polędwiczki w ziołach.

Składniki:
Polędwiczki wieprzowe
Czosnek
Tymianek
Rozmaryn
Kilka kropli maggi w płynie

Wykonanie:
Czosnek obieramy i siekamy. Polędwiczki myjemy, osuszamy i kroimy w 1,5-2 cm talarki. Zioła ucieramy w moździerzu, dodajmy trochę oliwy i nacieramy polędwiczki. Odstawiamy na parę godz. Następnie smażymy na oliwie.  Smacznego!

Zupa szpinakowa

Przepis podpatrzony z programu ,,Pyszne 25". Zupka bardzo smaczna gościom również smakowała:)

Składniki:
Szpinak mrożony a najlepiej świeży
Ziemniaki
Czosnek
Cebula
Rozmaryn
Śmietana
Bulion warzywny lub kostka warzywna i woda.

Wykonanie:
Czosnek i cebulkę obieramy i kroimy. Podsmażamy na oliwie dodając świeżego rozmarynu. Obieramy ziemniaki i kroimy w kostkę. Dorzucamy do cebulki i czosnku. Wrzucamy wcześniej umyty szpinak i mieszamy aż zmniejszy swoją objętość. Jeśli mamy mrożony szpinak wrzucamy go do odrobiny bulionu i gotujemy przez chwilę od przykryciem. Dolewamy bulionu i gotujemy do miękkości ziemniaków. Całość miksujemy na krem. Wlewamy do miseczek i dokładamy po łyżce śmietany. Smacznego!





czwartek, 12 września 2013

Pieczony boczek z glazurowaną marchewką

Składniki:
boczek 
pietruszka
czosnek
kolendra
sól
pieprz świeżo mielony
marchewka
miód
masło

Wykonanie:
Pietruszkę siekamy na drobno. Czosnek obieramy i drobno kroimy. Tworzymy marynatę z utartej w moździeżu kolendry i pieprzu, soli, czosnku i pietruszki. nacieramy mięso i pozostawiamy na kilka godz w lodówce.
Następnie pieczemy pod przykryciem do miękkości.

Glazurowana marchewka:
Marcheweczkę obieramy i kroimy w słupki albo w talarki. Obgotowujemy we wrzątku ok 10 min aż marchewka będzie al dente. Na patelni rozpuszczamy 2 łyżki masła i 2 łyżki miodu. Wrzucamy odcedzoną marchewkę i obsmażamy. Możemy posypać świeżym tymiankiem bądź sezamem. Ja pozostawiłam takie po prostu:)

wtorek, 10 września 2013

Hiszpańska zupa ziemniaczana z chorizo i czosnkiem

Przepis ten znalazłam na stronie Magdy Gessler. A że miałam w domu wszystkie składniki postanowiłam wypróbować. Zapraszam!

Składniki:
Chorizo
Ziemniaki
Czosnek
Pęczek pietruszki
Cebula
Pomidory
Wędzona papryka w proszku u mnie słodka papryka
Ostra papryka u mnie chilli
Liść laurowy

Wykonanie:
Cebulkę kroimy i szklimy na oliwie. Dodajemy posiekany czosnek i pokrojone w plastry  chorizo. Smażymy. Pomidory sparzamy wrzątkiem, obieramy ze skóry i kroimy. Dodajemy do cebuli. Zalewamy woda. Doprawiamy papryką i liściem. Dorzucamy obrane i pokrojone ziemniaczki. Gotujemy do miękkości ziemniaków. Smacznego!


Chinkali czyli przysmak gruziński

Kiedyś próbowałam tego przysmaku w małej gruzińskiej restaracyjce w Ełku. Powiem szczerze, że wówczas smak mnie jakoś nie powalił. Do chwili gdy zrobiłam je sama:) Polecam! Zapraszam do wypróbowania:) Wybaczcie za nieidealny kształt ale to mój pierwszy raz:)


Składniki:
Ciasto:
Mąka 
Wrzątek
Sól
Farsz:
Mięso mielone wołowo-wieprzowe
U mnie łopatka wieprzowa i łopatka wołowa
Sól
Pieprz świeżo mielony
Duża cebula
Ziarna kolendry  (mielone lub przetarte w moździerzu)
ok szklanki bulionu wołowego

Wykonanie:
Mąkę mieszamy z solą i zalewamy wrzątkiem. Formujemy ciasto. Odstawiamy do odpoczęcia.
Mięso doprawiamy posiekaną cebulką, kolendrą i pieprzem. Wlewamy partiami bulion i wyrabiamy masę mięsną. Wlewamy tyle bulionu ile wchłonie mięso. Ciasto rozwałkowujemy i wykrawamy kubkiem kółka jak na pierogi. Na środek każdego z nich wykładamy po łyżce farszu i zlepiamy przeciwne brzegi. Gotujemy w osolonym wrzątku od wypłynięcia ok 3 min. Jemy palcami chwytając za miejsce zlepienia na początku wypijając powstały w środku rosołek.
Smacznego!





poniedziałek, 9 września 2013

Koszyczki z owocami z przepisu Kingi Paruzel

Wczoraj weszłam na stronkę  Kingi Paruzel finalistki Master Chefa. Moim oczom ukazał się smakowicie wyglądający deser. Postanowiłam sprawdzić czy równie apetycznie smakuje jak wygląda. Zachwyciłam się!
Odwołanie do stronki Kingi z filmikiem instruktażowym znajdziesz tutaj. 
Składniki ciasto:
100 g mąki
100 g cukru
100 g masła
2 białka 

Wykonanie:  Masło roztapiamy. Resztę składników mieszamy. Dodajemy roztopione masło i mieszamy. Masę wstawiamy do lodówki na 20 min. Po czym na papierze do pieczenia wykładamy łyżką po 2 łyżki ciasta i formujemy takie małe placuszki. Pieczemy 6-7 min  do zarumienienia brzegów w 220 stopniach. Po upieczeniu podważamy łopatką i gorące na odwróconej szklance i lekko dociskamy brzegi. Studzimy na szklankach.
Masa:
Serek mascarpone 250 g
2 łyżki cukru pudru 
sok z cytryny i jej skórka
1/2 szklanki śmietany 30-36%

Śmietanę ubijamy. Dodajemy resztę składników i ubijamy przez chwilę. Wykładamy  do koszyczków i dekorujemy ulubionymi owocami. U mnie gruszki, nektarynki, kilka malin. Smacznego!

niedziela, 8 września 2013

Niezapiekana zapiekanka ziemniaczana czyli ziemniaki z patelni na bogato.

Dziś miała być zapiekanka ziemniaczana ale że się troszkę zdrzemnęłam musiałam zrobić coś na szybko:) I oto są szybsze od zapiekanki ziemniaczanej ziemniaczki z patelni na bogato. Chłopaki byli usatysfakcjonowani, ja również ;) 


Składniki:
Ziemniaki
Wędzonki:
u mnie kiełbasa krakowska i mięsko z wędzonych żeberek
Cebul
Papryka
Ser żółty
Vegeta
Pieprz

Wykonanie:
Ziemniaki obieramy i kroimy w talarki.Podsmażamy na patelni z odrobiną vegety i pieprzu. Wędzonki kroimy w paseczki. Cebulkę i paprykę również. Podsmażamy na oddzielnej patelni. Dodajemy do smażących się ziemniaczków. Chwile podsmażamy. Wykładamy na talerze i posypujemy tartym serem. Smacznego!

 A to najlepsza rekomendacja:)

sobota, 7 września 2013

Pizza z wędzonymi żeberkami, rukolą, mozzarellą i papryką na grubym cieście.


Godzina 20:00 a mnie naszło  na pizzę:) No i oto  moje nocne cudeńko:)



Przepis na ciasto:podejrzyjcie tutaj:)
Składniki :
Mięsko z wędzonych żeberek,
Rukola
Mozzarella
Papryka
Bazylia

Wykonanie:
Jako sos bazowy zastosowałam pastę pomidorową i całość po sypałam bazylią.
Ciasto robimy według przepisu. Po czym smarujemy je pastą pomidorową, posypujemy bazylią i układamy resztę składników oprócz rukoli którą kładziemy świeżą na upieczoną pizzę. Pizzę pieczemy w 200 stopniach ok 20 min. Smacznego!

Stek z rostbeftu

Wołowinka...hmm...powiem szczerze że ją uwielbiam ale za każdym razem jak się zabieram za to mięsko mam obawy czy oby nie wyjdzie podeszfa. Jako że pracuje w hurtowni mięsnej mam dostęp i wybór w świeżym mięsku. Dziś postanowiłam zawalczć o dobry stek wołowy. Co do instrukcji i długości smażenia radziłam się stroną Pasja Smaku. Na steka wybrałam rosbeft. Oczywiście polędwica byłaby lepsza ale cena i dostępność dobrej jest taka jaka jest. Jeśli chodzi o stopnie wysmażenia oczywiście jest to kwestią wprawy. Moje dzisiejsze wyszły: Średnio wysmażony i wysmażony. Czyli tak jak lubimy:)

Składniki:
Rostbef wołowy
Pieprz sól
olej

Wykonanie:
Mięso kroimy na ok 2-2,5 cm steki. 
Przyprawiamy i smażymy:)
Jeśli chodzi o solenie przed czy po smażeniu ja preferuje po:)


(Mam nadzieję że następne foto będą ładniejsze bo coś mi po upadku aparacik nie stroi:/)



piątek, 6 września 2013

Podudzie kurczaka w ziołowej mieszance.





Składniki:
Podudzie kurczaka
Mieszanka ziół i przypraw:
czerwona papryka, chili, kolędra, tymianek
kolędra cząber,rozmaryn, kminek, czosnek, koperek,pieprz

Wykonanie:
Wszystkie przyprawy ucieramy w moździerzu i nacieramy podudzia. Przerzucamy do naczynia żaroodpornego bądź rękawa do pieczenia (w moim wypadku). Pieczemy do miękkości mięsa. Jeśli używamy rękawa należy go kilkukrotnie na kuć wykałaczkę by uniknąć pęknięcia rękawa.

Ziemniaczki:
Ziemniaki, czerwona papryka, olej, czosnek granulowany, sól

Ziemniaczki obieramy kroimy. Wrzucamy do rękawa. Przyprawiamy mieszanką przypraw  w powyższym składzie.Potrząsamy woreczkiem i zawiązujemy. Pieczemy. Smacznego:)

czwartek, 5 września 2013

Placuszki kalafiorowe


Wersja nr 1:
Składniki:
Kalafior
Ser żółty-tarty
Koperek
Mąka
Jajko
Sól, pieprz

Wersja nr 2
Składniki: 
Kalafior
Mąka
Jajko
Gałka muszkatołowa
Czosnek granulowany

Wykonanie: 
Kalafiora gotujemy do miękkości. Dodajemy resztę składników. Smażymy na oleju. Smacznego:)

środa, 4 września 2013

Placki mączane:)

Smaki dzieciństwa niezmienne od pokoleń... Przepis znają chyba wszyscy:) Szklanka mleka bądź kakao i placuszek mączany to szybka i smaczna kolacja dla dorosłego jak i maluszka. Smak mojego dzieciństwa.Zapraszam.




Lin

Dzięki moim rodzicom na naszym stole za królowała smakowita rybcia. Lin złowiony przez mojego tatka w mazurskim jeziorze w mojej rodzinnej miejscowości. Nie wiem czy to sentyment z dzieciństwa czy rzecz gustu smakowego ale ryby uwielbiam w prostym wydaniu-smażone. Tak też i uczyniłam z tym dorodnym linem. Nie ma to jak dobra rybcia:) Polecam!!!



Rybkę patroszymy i obieramy z łusek. Kroimy.Solimy. Obtaczamy w mące i smażymy na oleju na złoto:) Smacznego!!!
A to foto przed obróbką:)