poniedziałek, 22 grudnia 2014

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia chciałabym życzyć wszystkim Zasmakowanym spokojnych i radosnych Świąt,  przy stole pełnym nie tylko smaku i zapachu, ale także miłości i życzliwości. Życzę Wam i sobie chwili odpoczynku, zwolnienia tempa i nie myślenia o przyziemnych sprawach. Oderwijmy się od rzeczywistości na te trzy dni i cieszmy się tym co mamy. Wesołych Świąt!



             Joasia M. 

niedziela, 21 grudnia 2014

Faszerowany udziec z indyka


Składniki:
Udziec z indyka
Mięso mielone
Kawałek boczku
Jabłko
Tymianek
Sól i pieprz
Czerwona papryka mielona



Wykonanie:
Z udźca wykrawamy kość.  Nacinamy tak by był jak największy płat mięsny. Nie usuwamy skóry! Nacieramy z każdej strony solą i pieprzem i od wewnątrz tymiankiem.
Boczek bardzo drobno kroimy i mieszamy z mięsem mielonym. Jabłka kroimy w kostkę i dodajemy do mięsa. Doprawiamy solą, pieprzem i tymiankiem. Można dodać też czosnek lub musztardę. Wyrabiamy chwilę ręką masę mięsną. Wykładamy masę mięsną na  indyka i zawijamy. Spinamy wykałaczkami  lub związujemy sznurkiem tak by nigdzie nie wychodził farsz. Tak przygotowane mięso nacieramy z wierzchu solą, pieprzem i czerwoną papryką. Pieczemy w naczyniu żaroodpornym lub rękawie. 15 min przed końcem rozcinamy rękaw lub zdejmujemy porywę naczynia i zapiekamy do złotej skórki. Indyk faszerowany na ciepło pyszny jako danie obiadowe po wystygnięciu jako wędlina. Polecam! Smacznego!

środa, 5 listopada 2014

Danie jednogarnkowe z ryżem

Mała improwizacja z tego co było w lodówce:) 

Składniki
Cukinia
Kukurydza konserwowa
Por-biała czesć
Fasolka szparagowa
Pomidory z puszki
Marchew
Ryż
Mięso  mielone
Przyprawa do dań meksykańskich
oczywiśćie lepiej zrobić swoją mieszankę.



Wykonanie:
 Cukinie obieramy i kroimy w kostkę.Zalewamy wodą trochę ponad poziom cukinii i gotujemy. Fasolkę myjemy i kroimy w większe kawałki i do rzucamy do cukinii. Siekamy drobno pora i marchew.Wrzucamy do gara. Mięso mielone przyprawiamy solą i pieprzem i smażymy na patelni mieszając i dzieląc na wieksze kawałki. Do garka wrzucamy ryż, kukurydze mięso i krojone pomidory z puszki lub sparzone i pokrojone świeźe. Doprawiamy i gotujemy do miekkości ryżu. Smacznego!

Klops wieprzowy z suszonymi grzybami


Składniki:
Mięso mielone wieprzowe u mnie łopatka mielona
Suszone grzyby
Cebula
Ząbek czosnku
Majeranek
Sól i pieprz
Jajko

Wykonanie:
Suszone grzyby opłukujemy wodą i zalewamy wrzątkiem. Odstawiamy  do wystygnięcia.
Cebulkę siekamy w kostkę a czosnek drobno krimy lub przeciskamy przez praskę. Dodajemy do mielonego mięsa. Mięso doprawiamy przyprawami wbijamy jajko i dolewamy odrobinę wody. Wyrabiamy masę mięsną. Odlewamy wodę z grzybów i drobno je kroimy. Masę mięsną dzielimy na 2 większe części i jedną mniejszą. Do mniejszej dokladamy grzyby i wyrabiamy. Blaszkę smarujemy dowolnym tłuszczem i obsypujemy bułką tartą. Wykładamy masę miesną-masę miesną-grzybową-masę miesną. Pieczemy. Czas oczywiście zalezny od grubości klopsa. Smacznego!

wtorek, 28 października 2014

Kuleczki rafaello

Dziś z okazji imienin mojego męża zrobiłam kuleczki rafaello. Niestety wyszedł do pracy zanim wogóle sie za nie zabrałam ale co sie odwlecze to nie uciecze, zje po powrocie:) 


Składniki:
kostka masła 200g-w tem pokojowej
mała paczka migdałów ok 80g najlepiej łuskane
szklanka cukru pudru
2 jajka
200g wiórek do masy + wiórki do obtoczenia ok100g
2 małe opakowania herbatników lub 2 płaty wafli
można dodać olejku migdałowego bądź kokosowego lub rumu



Wykonanie:

Masło ucieramy mikserem ok 2 min na puszystą masę. Dodajemy jajka i cukier puder i znów miksujemy. Dodajemy wiórki i ewentualnie rum bądź olejki. Masę wstawiamy do lodówki na ok 1 godz. Jeśli mamy migdały w brązowej łusce to zalewamy je wrzatkiem odstawiamy na pół godz, po tym czasie łuska powinna odchodzic miedzy palcami. Herbatniki kruszymy bardzo drobno. Najlepiej w woreczku gnieść wałkiem. Dp masy dodajemy herbatniki, mieszamy. Formujemy kuleczki wielkosci orzecha laskowego w każdą wciskając migdał i obtaczając w wiórkach. Schładzami i smakujemy:)

czwartek, 23 października 2014

Szybka zupa (krem) cebulowa wydanie drugie

Dziś szybsza i mniej pracochłonna zupa cebulowa bez zawartości promili:) Zapraszam:)

Składniki:
Cebula-mogą być różne rodzaje
Bulion warzywny lub rosół ( szybsza wersja kostki rosołowe+woda)
Czosnek
Ser żółty
Chleb na grzanki
Masło do smażenia
Sól, pieprz,tymianek lub zioła prowansalskie
Gęsta śmietana(ok 2łyżek)
By zupa była bardziej kremowa można dodać ziemniaki np pozostałe z obiadu

Wykonanie:
Cebulę obieramy, kroimy w piórka i dusimy na maślę. Pod koniec dodajemy ząbek dwa posiekanego czosnku.Zagotowujemy bulion i wrzucamy uduszoną cebulę. Chwilę gotujemy. (do rzucamy gotowane ziemniaki-opcjonalnie). Przyprawiamy solą i pieprzem. Zabielamy śmietaną. Chleb kroimy w kostkę i smażymy na chrupko na patelni z małą ilością oliwy. Solimy i doprawiamy ziołami. Tarkujemy ser. Gorący krem cebulowy wlewamy do miseczek posypujemy tartym serem i układamy grzanki. Smacznego!


niedziela, 19 października 2014

Murzynek

Szybki i prosty przepis na murzynka, który ponoć zawsze się udaje. Przepis na ciasto pochodzi stąd. Zmieniłam masę ze względu braku składników w mojej szfce :)

Składniki:
2szklanki mąki
1 szklanka cukru
3/4szklanki oleju
1szklanka mleka
2jajka
1 łyżeczka (czubata) proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody
2 łyzki konfitur
cynamon lub olejek waniliowy
2 łyżki kakao

Wykonanie:
Zmiksować wszystkie składniki. Wylać masę do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia i piec do suchego patyczka.

Masa czekoladowa
1,5 łyżki mleka
60g masła
4 czbate łyżki cukru pudru
2 łyżki kakao

W rondelku podgrzewamy melko i rozpuszczamy w nim masło. dodajemy cukier i mieszamy do rozpuszczenia. Dodajemy kakao i chwilę podgrzewamy. Przestudzamy i polewamy ciasto. Smacznego!

czwartek, 2 października 2014

Tatar z łososia


Wędzony łosoś
Kiszony ogórek
Koperek
Sok z cytryny
Cebula
Pieprz
Ocet winny
Oliwa (opcjonalnie)

Wykonanie:
 Łososia, cebulę i ogórka ciekamy jak najdrobniej. Doprawiamy Pieprzem octem i sokiem z cytryny. Siekamy i dodajemy koperek. Mieszamy i podajemy z świeżym pieczywem. Smacznego!

Torcik-bułeczki twarożkowe z mięsem mielonym

Przepis znalazłam tu ale proporcję przerobiłam pod swoje upodobania. Fajna alternatywa dla calzone, troszkę delikatniejsze ciasto i smaczny farsz. Polecam spróbować. Z sosem bez lub jak proponują  na stronie z czerwonym barszczem.
Składniki:
ciasto:250g (kostka) twarogu
10 łyżek mleka
10 łyżek oleju
sól
ok 2,5 szklanki mąki
3 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia

farsz:
mięso mielone
pietruszka
cebula
czosnek
koncentrat pomidorowy
tarty ser
sól i pieprz
1 jajko (oddzielić żółtko)


Wykonanie:
Mięso solimy solą i pieprzem i smażymy. Cebule pietruszkę i czosnek drobno siekamy i dodajemy do  wystudzonego mięsa, Dodajemy także białko i przecier, wrzucamy tarty ser. Mieszamy.
Zagniatamy ciasto z podanych składników. Wałkujemy na prostokąt o bokach 50x25. Na ciasto wykłądamy równomiernie farsz i zwijamy od dłuższego boku. Kroimy na 10 części które układamy w wysmarowanej olejem tortownicy( u mnie naczynie żaroodporne dlatego nie ma łądnego kształtu torcika)Spłaszczamy troszkę i smarujemy roztrzepanym żółtkiem. Pieczemy ok 35-45 min. Smacznego!

niedziela, 28 września 2014

Śledzie po kaszubsku

Ostatnie tygodnie ciązy i ostatnie zachcianki :) Naszło mnie na śledzie...dziś wydanie kaszubskie.

Składniki:
Płaty śledziowe solone(matijas)
Cebula
Suszone śliwki
Rodzynki
Liść laurowy
Ziele angielskie
Sól, pieprz
Olej
Słodka papryka
Przecier pomidorowy
Ocet winny
Majeranek
Cukier

Wykonanie:
Płaty śledziowe namaczamy w wodzie i co jakiś czas zlewamy i wymieniamy wodę do uzyskania odpowiednieg smaku śledzi. Cebulę kroimy w piórka i dusimy na oleju. Rodzynki zaparzamy wrzątkiem. Do cebuli dodajemy majeranek, liść laurowy, ziele(można je rozetrzeć w moździeżu), pokrojone drobno śliwki i zaparzone wcześniej rodznki. Doprawiamy solą, pieprzem. Gdy cebula będzie juz miękka dodajemy przecier i ocet winy w proporcji 2:1 czyli np 4 łyzki przecieru dwie łyżki octu. Słodzimy do smaku. Całość studzimy, następnie przekładamy płaty śledziowe pokrojone w kawałki lub zawijamy farsz w całe płaty jak rolmopsy. Odstawiamy na parę godzin by śledzie przeszły smakami. Smacznego!

wtorek, 16 września 2014

Sałatka ziemniaczana z porem i burakami

Cały dzień "chodziła za mną" jakaś sałatka. Mężowi zaproponowałam standardową warzywną ale sama miałam ochote na coś innego. Zanim zabrałam się za ugotowanie warzyw było grubo po 18. Koniec końców 21:00 na zegarze a  ja objedzona :) Zapraszam do spróbowania. Przepis pochodzi stąd


Składniki:
Ugotowane: ziemniaki w mundurkach, buraczki
Por biała część
Jabłko
Ogórki konserwowe
Sól, pieprz, majonez


Wykonanie:
Buraczki iziemniaki obieramy i kroimy w kostkę. Pora przekrajamy w zdłuż myjemy kroimy w plasterki i posypujemy solą. Jabłko  i ogórki kroimy w  kostkę.Całość mieszamy doprawiamy pieprzem, solą i majonezem.  Smacznego!

wtorek, 2 września 2014

Pierogi z mięsem


Składniki:
Ugotowane mięso wieprzowe u mnie łopatka
Ugotowana włoszczyzna
Sól, pieprz, koledra
Czosnek

Mąka
Sól
Wrzątek


Wykonanie:
Mięso z warzywami mielimy na drobnych oczkach. Doprawiamy przyprawami i czosnkiem. Jeśli jest za suche dolewamy odrobinę wywaru z gotowania. Mąkę z solą zaparzamy wrzątkiem i po chwili gdy przestygnie wyrabiamy elastyczne ciasto podsypując mąką. Ciasto wałkujemy, wykrajamy koła nadziewamy je farszem i zlepiamy. Pierogi gotujemy we wrzątku ok 2-3 min od wypłynięcia. Podajemy z zasmażką z cebulki i boczku. Smacznego!


sobota, 23 sierpnia 2014

Pieczone jabłka z karmelowymi migdałami i orzechami

Co prawda typowo jesienny deser ale na inny już nie miałam sił a  że prosty i szybki to zagościł u nas na słodką kolację. Spróbujcie może to Wasze smaki :)


Składniki:
Kwaśne jabłko
Orzechy włoskie
Płatki migdałów
Łyżka miodu
Cynamon 
Cukier

Wykonanie:
Jabłko przekrajamy w poprzek w górnej części. Łyżeczką wydrążamy gniazda nasienne. Posypujemy wnętrze cukrem i cynamonem no chyba że ktoś nie lubi. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na ok 20-25 min. W miedzyczasie siekamy orzechy i mieszamy z płatkami migdałów. Na patelni rozgrzewamy duża łyżkę miodu i wsypujemy orzechy z migdałami. Chwilę podsmażamy aż zaczną się karmelizować. Upieczone jabłka nadziewamy karmelowymi migdałami z orzechami i podajemy. Smacznego!

Makaron panne z szpinakiem i kurczakiem


Składniki:
Makaron- panne będź jakikolwiek
Filet z kurczaka
Serek topiony
Śmietana 18% gęsta
Szpinak- u mnie mrożony rozdrobniony 
Cebula
Czosnek
Sól, pieprz,gałka muszkatołowa 
vegeta, przyprawa do kurczaka

Wykonanie:
Makaron gotujemy al dente w osolonej wodzie z dodatkiem oliwy. Cebulkę i czosnek siekamy w drobną kostkę i smażymy. Do cebuli i czosnku dodajemy rozmrożony szpinak, serek topiony i śmietanę. Chwile podsmażamy i doprawiamy solą, pieprzem i gałką. Kurczaka kroimy w kostkę lub paski i smażymy w ulubionej przyprawie. Kurczaka i makaron dodajemy do sosu szpinakowego i razem  troche przesmażamy. Pdajemy. Można na wierzch zetrzeć jakiś twardy ser typu parmezan. Smacznego!



Ciabatty, bułeczki na ciepło

Miały być ciabatty w wersji włoskiej i wiejskiej...miały być ale... Wstałam rano ubrałam malucha i polecieliśmy w poszukiwaniu pieczywka...skutek mizerny bo po odwiedzeniu 4 sklepów piekarniczych wyszliśmy z bułeczkami wielozbożowymi i paluchami bo nic innego nie mieli. Następnym razem chyba będe musiała upiec sama bo jakoś nie chce mi się kusić na te podawane z lidla czy tesco z mrożonego ciasta. Co do dodatków to warzywka zaopatrzyliśm się na ryneczku nawet dobrą mozzarellę dostała niestety bazylii i oliwek brak a że bylismy przed śniadaniem darowałam i wróciliśmy z tym co dostaliśmy.

Składniki:
Bułeczki ciabbaty wielozbożowe jakie tylko chcecie
mozzarella
pieczarki
szynka  u mnie w paluchu konserwowa w bułeczce kindziuk
sałata
pomidor
papryka
ogórek kiszony w wersji wiejskiej z kindziukiem
czerwona cebulka
ulubione zioła

sos: majonez ,ketchup, odrobina chrzanu.

Bułeczki przekrajamy na pół,na jednej połówce wykładamy plasterek mozzarelli, plasterek szynki i pokrojoną w plastry pieczarkę. Drugą połowe posypujemy ziołami. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika lub mikrofali z opcją grill. Pieczemy do roztopienia sera i chrupiącej skórki bułki. U mnie w piekarniku gazowym zajeło to tyle co pokrojenie reszty warzyw. Warzywa kroimy w plastry. Przygotowujemy sos. Wyciągamy bułeczki wykładamy warzywa i sos, przykrywamy drugą połową i wcinamy. Smacznego!

piątek, 8 sierpnia 2014

Kruche ciasto z czarną porzeczką-pleśniak


Składniki:
250g masła lub margaryny
2,5-3 szkl mąki
4jajka
1,5 szkl cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
cukier waniliowy
Dżem pożeczkowy lub z 0,5kg porzeczek(inne owoce)

Wykonanie:
Masło kroimy na drobne kawałki, Dodajemy 3/4szklanki cukru, cukier waniliowy,mąkę,proszek do pieczenia, żółtka i wyrabimy kruszonkę. 2/3 kruszonki wykładamy do kwadratowej blaszki i palcami ugniatam na spod.Wstawiamy na 15 min do lodówki. Z białek ubijamy pianę dodając na koniec pozostały cukier. Na schłodzone ciasto wykładamy owoce,następnie ubitą pianę i całość posypujemy pozostawioną wcześniej kruszonką. Pieczemy ok 45 min w 180 stopniach a najlepiej do suchego patyczka. Smacznego!

Skrzydełka duszone z porem i rozmarynem.


Składniki:
Srzydełka kurczaka ok 1 kg
Rozmaryn 
Duzy por biała część
Pieprz
Sól
Czerwona papryka słodka
Szklanka śmietany 30%
Sok z połowy cytryny 

Wykonanie:
Skrzydełka myjemy osuszamy i nacieramy solą, pieprzem i czerwoną papryką. Odstawiamy na godz do lodówki. Następnie obsmażamy skrzydełka na oleju i przekładamy do naczynia żaroodpornego. Pora kroimy w krążki i przesmażamy chwilke na oleju, na którym smażyliśmy kurczaka. Na patelnie wlewamy śmietane i sok z cytryny( ilość dostaosować do swojego gustu). Doprawiamy duża ilością pieprzu. Solimy i dodajemy rozmaryn. Oczywiście jak mamy to świeży jeśli nie suszony. Zalewamy kurczaka sosem i dusimy w piekarniku pod przykryciem do miekkosci. Smacznego!

poniedziałek, 4 sierpnia 2014

Naleśniki meksykańskie

Pomysłów na nadzianie naleśników jest masa a ja dziś postanowiłam przyrządzić je na meksykańską nutę;) Zapraszam!
Składniki:
Na ciasto:
1 szklanka mąki pszennej
1 jajko
1/2 szklanki mleka
1/2 szklanki wody gazowanej
łyżka oleju
sól

Farsz:
mięso mielone
papryka czerwona i żółta
kukurydza konserwowa
suszone pomidory( opcjonalnie)
por
Przyprawa do kuchni meksykańskiej będż własna mieszanka przypraw typu czosnek, słodka papryka, sól, gałka muszkatołowa, imbir,kminek
masło do smażenia
2 łyżki koncentratu pomidorowego/ketchupu/pomidory w puszce
olej do smażenia



Wykonanie:
Smażymy naleśniki.
Papryki i pora kroimy w drobne paseczki i smażymy na maśle.Mięso mielone przyprawiamy i smażymy. Następnie dodajemy przesmażonego pora z paprykami i odcedzoną z zalewy paprykę. Chwilę przesmażamy i dodajemy koncentrat. Sprawdzamy smak. Jeśli trzeba doprawiamy. Farsz kładziemy na plackach, zawijamy w rulonik i smażymy na oleju. Smacznego!

środa, 30 lipca 2014

Zupa cytrynowa

Podczas urlopu byliśmy w grecjiej restauracji Greek Zorbas w Augustowie, która przeszła Kuchenne Rewolucje P. Magdy Gessler. Niestety po tej rewolucji chyba nic nie zostało bo wyszliśmy bardzo niezadowoleni jedzeniem jak i obsługą. W menu tego lokalu  odnalazłam zupę cytrynową ale się wówczas na nią nie zdecydowałam. Zaciekawiona jej smakiem postanowiłam zrobić ją w domu.





























Składniki:
1,5 l wywaru z kurczaka i warzyw (taki nasz rosołek)
pół torebki ryżu (ok 1/3 szklanki)
sok z jednej cytryny
sól
pieprz
2-3 jajka
opcjonalnie mięso kurczaka z rosołu

Wykonanie:
Ryż gotujemy w wywarze. Jajka roztrzepujemy w miseczce z sokiem z cytryny. Gdy ryż się ugotuję wlewamy troszkę wywaru do jajek i mieszamy powtarzając czynnosc z 3 razy. Następnie wszystko wlewamy do garnka( nie gotujemy! jajka mają zagęścić zupę nie się ściąć!) Doprawiamy solą i pieprzem. Podajemy z mięskiem lub bez. Można udekorować świeżą natką pietruszki.  Smacznego!

niedziela, 15 czerwca 2014

Pizza na beszamelu


Pizza z wędzonym boczkiem, mozzarellą, cebulką, żółtym serem,brokułami i pieczarkami na beszamelu.

Przepis na ciasto:Tu
Przepis na beszamel:Tu





czwartek, 12 czerwca 2014

Sernik na zimno z truskawkami

Przepis na sernik podpatrzyłam Tu. Wyszedł super. Mało roboty i ciężko go zepsuć:)


Składniki:
1kg serka twarogowego waniliowego do serników
 ja kupiłam ten z biedronki i dodałam cukier puder i cukier waniliowy
3 żółtka
6 łyżeczek żelatyny
1/4 szkl cukru pudru(więcej jeśli kupicie ten serek naturalny  a nie waniliowy)
2 łyżki masła
1 galaretka truskawkowa
truskawki

Wykonanie:
Zółtka ucieramy z cukrem pudrem na białą masę. Dodajemy masło i ponownie ubijemy. Żelatyne rozpuszczamy w 3/4 szkl wrzątku pilnując by dobrze się rozpuściła. Do masy z żółtek dodajemy serek i chwile mieszamy. Powoli wlewamy żelatyne i mieszamy aż wszystko się połączy. Masę wylewamy do tortownicy bądź blaszki. Truskawki myjemy i kroimy na połówki. 1/3 truskawek wciskamy w masę i odstawiamy do lodówki do stężenia. Galaretkę przyżądzamy według przepisu na opakowaniu. Gdy zacznie lekko tężeć układmy resztę truskawek na masie sernikowej i zalewamy całość galaretką. Ostawiamy do lodówki na pare godz. Smacznego!

środa, 11 czerwca 2014

Chłodnik litewski

Przepis dostałam od naszej niani pochodzącej z Wilna. Nie wiem czy rózni się czymś od tych standardowych bo robiłam pierwszy razi jestem zachwycona :) Polecam!

Składniki:
Boćwinka
Szczaw
Ogórek
Szczypior
Koperek
Gotowane jajka
Śmietana
Sól

Wykonanie:
W garnku zagotowujemy wodę. Boćwinkę myjemy i drobno kroimy.Szczaw myjemy, obcinamy końce i też kroimy drobniej. Można też użyć szczawiu ze słoika. Boćwinkę i szczaw wrzucamy na wrzątek i chwile  gotujemy. Można dodać plasterek buraka dla koloru. Po chwili gotowania zdejmujemy garnek z ognia i odstawiamy do wystygnięcia. Ogórki obieramy i kroimy jak na mizerię. Siekamy drobno szczypiorek i koperek. Do ostudzonego wywaru dodajemy ogórki,szczypiorek i koperek. Zabielamy śmietaną (ilość welde uznania) i solimy do smaku. Odtsawiamy do lodówki do dobrego schłodzenia. Podajemy z jajkami pokrojonymi w ósemki. Smacznego!


wtorek, 13 maja 2014

Żeberka zapiekane w kiszonej kapuście

Na święta Bożego narodzenia robiłam karkówkę zapiekaną w kapuście ale nie dane mi jej było spróbować dziś z racji tego że na obiad miała wpaść moja przyjaciółka postanowiłam zrobić żeberka w tym wydaniu. Wyszły super! A smak kapustki jeszcze czuję na podniebeniu:) Zaraszam serdeczie do wypróbowania!

Składniki:
Żeberka (paski, mostki-obojętnie a nawet karkówka)
Kapusta kiszona
Cebula
Sól, pieprz, słodka papryka
Olej

Wykonanie:
Żeberka kroimy, myjemy i osuszamy. Nacieramy przyprawami i obsmażamy na oleju. Cebulkę kroimy i smażymy na tej samej patelni co smażyliśmy żeberka by zebrać cały smak. Kapustę kroimy drobniej i przeplukujemy jeśli jest za kwaśna. Smażymy ok 10 min na wolnym ogniu. Do kapusty dodajemy cebulkę i mieszamy. W naczyniu żąroodprnym lub brytfance lub w rękawie układamy naprzemian kapste-żeberka-kapuste. Pieczemy w 190 stopniach do miękkości mięsa. Zależy od wielkości kawałków ok 1,5h. Ja osobiście wolę je piec aż będą naprawdę mięciutkie. Podajemy z chlebem lub opiekanymi ziemniakami. Smacznego!


poniedziałek, 12 maja 2014

Strogonoff z piersi kurczaka

Ten przepis krąży po moich znajomych już jakiś czas, w sumie nawet nie pamiętam kto go wprowadził w nasze kręgi. No nic ważne że jest szybki i pyszny! Dzielę się z Wami ;)



Składniki:
Pierś z kurczaka
Pieczarki
Papryka
Cebula
Ogórki konserwowe
2  łyżki mąki
2 łyżki przecieru pomidorowego
2 łyzki gęstej śmietany
Sól, pieprz, chilli i słodka papryka


Wykonanie:
Pierś z kurczaka kroimy w paseczki lub kostkę i podsmażamy na patelni. Pieczarki kroimy w plastry  podsmażamy na odrobinie masła( nie zciemnieją). Paprykę kroimy w paseczki a cebulę w kostkę i również podsmażamy na patelni. Wrzucamy to wszystko do garnka i zalewamy wodą. Przyprawiam i gotujemy. Na koniec dodajemy pokrojone w kostkę ogórki konserwowe. W miseczce mieszamy śmietanę, przecier i mąkę. Dodajemy odrobine wywaru z garnka i mieszamy by nie powstały grudki. Całość wlewamy do garnka. Srawdzamy czy nie trzeba ponownie dorawić. Podajemy z chlebem lub grzankami. Smacznego!

środa, 7 maja 2014

Placki inaczej

Stanełam w kuchni i nie wiedziałąm na co mam ochotę. Czy placki czy jajecznicę ze szczypiorkiem i bekonem. Poztanowiłam że zrobie dwa w jednym :) Efekt poniżej...

Skłądniki:
Jajko
Mleko
Mąka
Pieczarki
Szcypiorek
Wędzony boczek lub wędlina
Sól 
Opcjonalnie trochę tartego sera
Ulubione przyprawy
Wykonanie:
Z mąki, jajka, soli i mleka robimy dośc gęste ciasto. Pieczrki obieramy i kroimy w kosteczkę. Siekamy szczypior. Wedline kroimy drobno i to wszystko wrzucamy do ciasta. Mieszamy i smażymy placuszki na rozgrzanym oleju. Smacznego!

piątek, 4 kwietnia 2014

Prosta ryba po grecku


Składniki:
Ryba- u mnie miruna
Mąka do panierki
Marchew
Cebula
Przecier pomidorowy
Sól
Pieprz


Wykonanie:
Rybę kroimy w porcję, solimy i obtaczamy w mące. Smażymy na mocno rozgrzanym oleju.
MArchew obieramy, tarkujemy i podgotowujemdo miękkości. Cebulę kroimy w piórka i podsmażamy. Cebulę z odcedzoną marchwią dokładnie mieszamy i dodajemy przecier pomidorowy. Solimy i pieprzymy do smaku. Rybę przekładamy warstwowo z farszem. Odstawiamy do wystygnięcia i przejscia smaków. Smacznego!

niedziela, 23 marca 2014

Makaron z suszonymi pomidorami w sosie mascrpone

Przepis zaczerpnięty z strony Lidla. Troszkę zmieniony na własne potrzeby. Makaron pyszny i baardzo aromatyczny. Polecam ;)

Składniki:
ulubiony makaron
250 ml bulionu może być z kostki
250g serka mascarpone
świeża bazylia
ok 10 suszonych pomidorów
szynka dojrzewająca lub wędzony boczek myślę że kiełbaska typu chorizo też by pasowała
sól, pieprz
w orginale 100ml białego wina (u nas odpada ze względu na Antosia)

Wykonanie:
Pomidory i nasze mięsko kroimy w paseczki i podsmażamy na patelni dodając łyżkę oliwy z zalewy z pomidorami. Wlewmy bulion i zagotowujemy. W między czasie gotujemy makaron al dente. Do wrzącego bulionu wykładamy serek mascarpone i  mięszamy aż się rozpuści. Podgotowujemy trochę by zgęstniał. Na patelnie z sosem wrzucamy ugotowany makaron, mieszamy. Doprawiamy solą i pieprzem i posypujemy siekaną bazylią. Smacznego!

czwartek, 6 marca 2014

Pasta z łososiem

Milenko dzięki za przepis ;)

Składniki:
twaróg
łosoś wędzony
cebulka
szczypiorek
sól i pieprz
jogurt naturalny(+ majonez opcjonalnie)



wtorek, 25 lutego 2014

Zupa serowa z serków topionych

Kiedyś wpadłam na tą zupę w necie i zapisałam w ulubionych. Dziś nastał czas na spróbowanie. Pyszna to ona jest ale do dietetycznych napewno nie należy. Polecam tym co nie są na diecie.

Składniki:
3x różne rodzaje serka topionego po 100g każdy
200 ml śmietany 30%
1 cebula
1,5 l bulionu (u mnie rosół z kury)
0,5 kieliszka  wytrawnego wina (w orginale białe u mnie czerowone bo było na stanie) 
sól, pieprz, zioła prowansalskie,  chili w proszku( opcjonalnie)
3 kromki chleba
oliwa 
2 łyżki masła
szczypiorek
kurkuma dla koloru
Oto sprawca rozlanej zupy :)

Wykonanie:
Cebulę kroimy w kostkę i szklimy na 2 łyżkach oliwy i 2 łyżkach masła. Dolewamy wino i czekamy na odparowanie alkocholu. Przelweamy do garnuszka i dodajemy bulion. Wrzucamy pokrojone w mniejsze kawałki serki topione. Zagotowujemy do rozpuszczenia serków. Wlewamy śmietanę i ponownie zagotowujemy. Doprawiamy solą, pieprzem i ziołami prowansalskimi. Zdejmujemy z ognia by ostygła trochę i zgęstniała. Chleb kroimy w drobną kostkę i smażymy na 2 łyżkach oliwy przyprawiając solą, pieprzem, chili i zołami prowansalskimi. Zupę podajemy z grzankami i szczypiorkiem. Smacznego!